Ozdoby komunijne – warsztaty florystyczne z Agnieszką Mitko


W ubiegły poniedziałek gliwicka kwiaciarnia Róża po raz kolejny miała p
rzyjemność gościć Agnieszkę Mitko, która przyjechała, by poprowadzić warsztaty z tworzenia komunijnych ozdób kwiatowych. Podczas zajęć powstały pięknie zdobione wianki, półwianki i bransoletki.

Podczas warsztatów pracujące w naszej kwiaciarni dziewczyny poznały techniki przedłużania trwałości żywych kwiatów (takich jak woskowanie czy watowanie), które pozwalają kwietnej biżuterii zachować piękny, świeży wygląd, a co za tym idzie być ozdobą aż do ostatniego dnia Białego Tygodnia.

Pierwsza propozycja to kwiatowa ozdoba wykonana na gotowym wianku komunijnym – poprzez nawlekanie żywych kwiatów staje się on pięknym, oryginalnym dodatkiem komunijnego stroju:

Kolejną propozycją Agnieszki Mitko były półwianki z wykorzystaniem bardzo praktycznych plastikowych opasek. Do wykonania półwianków wykorzystano klej do żywych kwiatów. Półwianki są bardzo wygodne, ponieważ nie zsuwają się z głowy, a ponadto dodatkowo podtrzymują fryzurę.

Kwiaty użyte do wianków należy wcześniej długo trzymać w wazonie, tak aby napiły się jak najwięcej wody. Następnie należy je specjalnie zabezpieczyć, by przedłużyć ich żywotność. Najpopularniejszymi sposobami przedłużania trwałości kwiatów jest woskowanie i watowanie.

Bardzo oryginalnym pomysłem zaproponowanym przez Agnieszkę Mitko było wykorzystanie kolorowego, giętkiego drutu aluminiowego. Plastyczność tego materiału pozwoliła na formowanie ciekawych kształtów. Formę z kolorowego drutu ozdobić można nie tylko kwiatami, ale także nawlekanymi koralikami. Gięty drucik można układać zarówno w kompozycje płaskie, jak i przestrzenne – nadaje się do tworzenia nie tylko wianków, ale i bransoletek, naszyjników, a nawet pierścionków.

Aby kwietne ozdoby komunijne mogły cieszyć oko aż do ostatniego dnia Białego Tygodnia, trzeba je specjalnie przechowywać. Tuż po powrocie z uroczystości komunijnych wianuszek (i inne dodatki) należy przewiesić np. na szklance lub słoiku – tak aby kwiaty nie leżały płasko – obficie spryskać wodą, następnie owinąć celofanem (należy zwrócić uwagę na to, żeby nie dotykał on kwiatów) i wstawić do lodówki. Tę samą czynność należy powtarzać codziennie.

Serdecznie dziękujemy Agnieszce Mitko za obecność!